needforgame

Call of Duty 5: World at War

Call of Duty 5: World at War

Call of Duty: World at War ya da resmi olmayan adıyla Call of Duty 5, Treyarch tarafından Microsoft Windows, Nintendo DS, PlayStation 2, PlayStation 3, Wii ve Xbox 360 için geliştirilmiş ve Activision tarafından da yayınlanmış Birinci Şahıs Nişancı türünde bir bilgisayar oyunudur. Call of Duty serisindeki eklenti paketleri dışındaki beşinci oyundur. Oyunun kurgusu bir önceki oyun olan Call of Duty 4: Modern Warfare'in günümüz kurgusunun ardından yeniden II. Dünya Savaşı'na dönmüştür. Oyun, Microsoft Windows, PS3, Wii ve Xbox 360 sürümlerinde Pasifik Cephesi'ne ve Doğu Cephesi'ne odaklanmıştır. İsmi, oyun ayrıntıları ve tahmini çıkış tarihi 23 Haziran 2008'de duyurulmuş ve oyun dünya çapında 11 Kasım 2008 ile 14 Kasım 2008 tarihleri arasında piyasaya sürülmüştür. Bir Windows Cep telefonu sürümü ve PS2 ile Nintendo DS için olay dizisi değişik olan sürümler Glu Mobile tarafından geliştirilmiştir fakat kurgusu yine II. Dünya Savaşı'na yöneliktir. Oyun Call of Duty 4'ün oyun motorunun geliştirilmiş sürümünü kullanmasıyla birlikte ses efektlerindeki gelişimi artırılmıştır.

Oyunun konusu II. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri, Japon İmparatorluğu, Sovyetler Birliği ve Almanya'nın katılmış olduğu Pasifik ve Doğu Avrupa'daki ilk savaşlarına yoğunlaşmaktadır. Bir Marine Raider'ın (Deniz Kuvvetleri Akıncıları) ve bir Kızıl Ordu askerinin gözünden olaylar ele alınmaktadır ve Makin Adası Baskını, Stalingrad Muharebesi, Peleliu Muharebesi, Seelow Tepesi Muharebesi, Okinawa Muharebesi ve Berlin Muharebesi'ni kapsayan birçok tarihi savaş temel alınmıştır. Oyunun çok oyunculu bölümü çeşitli oyun modları ve ilk olarak Call of Duty 4: Modern Warfare'da uygulanmaya başlanan, oyuncu ilerlemeler kaydettikçe ek silah ve ödüller açan bir seviye sistemi içermektedir. Call of Duty serisine yeni eklenen özellik olan kooperatif mod, dört çevrim içi ve iki çevrim dışı oyuncuyu desteklemektedir.

Oyun ABD'de 1.41 milyonun üzerinde satarak 2008 Kasım'ın en çok satan ikinci oyunu olmuştur ve Call of Duty 4 ile karşılaştırılacak olursa ilk haftasında Birleşik Krallık'ta ikinci kez çok kopya satarak Birleşik Krallık'ta en hızlı satan üçüncü bilgisayar oyunu haline gelmiştir. Çok çeşitli eleştiriler almıştır. Bazı eleştiler oyunun yeniden II. Dünya Savaşı temasına dönmesini Call of Duty 4: Modern Warfare'ın devamı niteliğinde olmaması nedeniyle olumsuz karşılamıştır, buna karşın diğer eleştiriler savaşın karanlık ve metanetle dolu yüzünü yansıttığı için oyunu övgüyle karşılamışlardır. Aynı zamanda hikâyedeki bazı önemli olaylar görülmeksizin yıllarda atlamalar nedeniyle eleştirilse de yeni kooperatif mod sayesinde eleştirmenlerden tam not almıştır.

Geliştirici : Treyarch
n-Space (N-DS versiyonu)
Rebellion (PS2 versiyonu)
Yayıncı : Activision
Platformlar : Mac OS X, Microsoft Windows, PlayStation 3, Wii, Xbox 360, Nintendo DS, cep telefonu
Çıkış Tarihi : 11 Kasım 2008
Minimum Sistem Gereksinimleri : İşletim Sistemi / Operating System Windows XP, Vista, Windows 7 veya üzeri
İşlemci/CPU Intel Pentium IV 3.0 GHz ya da AMD Athlon 64 3200 işlemci ya da daha iyisi
RAM/Memory 512 MB RAM / 1GB RAM (Vista/Win7 için)
Hard Disk 8 GB
Ekran Kartı – Graphics Hardware NVIDIA GeForce 6600GT ya da ATI Radeon 1600XT veya daha iyisi, DirectX 9.0c uyumlu en az 256 MB Shader 3.0 destekli ekran kartı veya üzeri
DirectX DirectX 9
Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri : İşletim Sistemi / Operating System Windows XP, Vista, Windows 7 veya üzeri
İşlemci/CPU Intel® Core 2 Duo E6600 ya da AMD Phenom X3 8750 veya daha iyi işlemci
RAM/Memory 1GB RAM / 2 GB RAM (Vista/Win7 için)
Hard Disk 8 GB
Ekran Kartı – Graphics Hardware NVIDIA GeForce 8600GT ya da ATI Radeon® X1950Pro veya daha iyisi, DirectX 9.0c uyumlu en az 512 MB Shader 3.0 destekli ekran kartı veya üzeri
DirectX DirectX 9.0c
Call of Duty 5: World at War

Oynanış Bilgileri

Call of Duty: World at War, Call of Duty serisindeki beşinci oyundur. Serideki önceki oyunlardan daha olgun bir tema takdim etmektedir.Oyun aynı zamanda hedefleri tamamlamadaki çeşitli yollar yönüyle açık uçlu tarzdadır.World at War'ın oynanışı serinin önceki oyunlarına benzerlik göstermektedir. Oyuncular düşmanlarla, görevler sırasında koruma ateşi açarak yardımda bulunan, düşmanlara ateş eden, giriş için odaları temizleyen yapay zekâlı takım arkadaşlarının yanında çarpışacaklardır.

Oyunun Wii sürümü Wii Zapper adındaki bir silaha benzer ek kontrol aygıtı ile oynanılabilmektedir. Zapper veya Wii Remote ve Nunchuk hedeflere nişan alırken oyuncuyu gerçek nişancı havasına sokmaktadır.

Kurgu II. Dünya Savaşı zamanına döndüğünden Call of Duty serisindeki diğer oyunlarda Thompson makineli silahı, Mosin Nagant tüfeği, ve Panzerschrek anti-tank roket atar dahil olmak üzere görülen silahlar ve teknoloji yeniden takdim edilmiştir. Oyuncu tüm bu silahları kullanabilmekle fakat, el bombalarının dışında sadece iki silah taşıyabilmektedir. Öldürülen düşmanların silahları yerden alınabilmekte ve oyuncunun cephanesine eklenebilmektedir. Oyuncular aynı zamanda ele geçirdikleri silahlarda ek parçalara rastlayabilmektedir buna hafif tüfek bombalarıyla donatılmış silahlar, teleskopik görüş ve süngüler dahil edilebilir.

Bir karakter üç pozisyonun birinde bulunabilir: ayakta durma, çömelme, veya sürünme hareketi; her bir hareket oyuncuyu atış doğruluğu ve gizlilik yönünden etkiler. Siper kullanmak oyuncuyu düşmanların ateşinden korur veya alınan önemli darbelerin ardından oyuncunun sağlığını düzeltir, ayrıca oyun içersinde zırh veya sağlığı yükseltmeye yarayan nesneler bulunmamaktadır. Oyuncu darbe aldıktan sonra, ekranın yan tarafları kırmızılaşır ve karakterin kalp atışları yükselir. Karakter siperlerin arkasında durarak yoğun düşman ateşlerinden korunabilir. Karakter, düşman askerleri tarafından atılan el bombaları oyuncuya yakın bir yere düşerse, bombanın yönünü belirten bir işaret ekranda belirir, bu sayede oyuncu duruma bağlı olarak ya bombayı yerden alır karşı tarafa atar ya da o bölgeden güvenli bir yere intikal eder.

Çok oyunculu

World at War, Call of Duty 4'e benzer birçok oyunculu modu bulunmaktadır. Oyunun tüm sürümleri benzer perk ve sıralama sistemi kullanmaktadır ve deathmatch ve capture the flag dahil olmak üzere altı farklı çoklu oyuncu modu takdim etmektedir. Oyun aynı zamanda seride ilk defa karşılaşılan bir bölünmüş ekran yoluyla iki oyuncuya veya çevrim içi dört oyuncuya kadar olanak sağlayan kooperatif oynanabilirlik modu takdim etmektedir. Oyunun Wii sürümü kooperatif moduna sahip değildir fakat iki oyuncu, aynı ekrandan oynayabilmelerine olanak sağlayan "ekip arkadaşı co-op" modu bulunmaktadır.

Nazi Zombileri

Oyunun hikâye bölümü bittiğinde akabininde Nazi Zombileri adında bir bölüm açılmaktadır. Söz konusu bölümün bulunduğu aldığı yerin haritadaki adı Almanca olarak Nacht der Untoten, İngilizce çevirisi "Night of the Undeads" ve Türkçesi "Ölümsüzlerin Gecesi"dir. Nazi Zombilerinin sürekli saldırdığı bir alanda 1-4 oyuncunun çarpışmasından ibarettir. Oyuncular istediği takdirde birlik halinde zombileri çevrim dışıyken iki oyuncu olarak veya çevrim içiyken dört oyuncuyla olarak alt edebilme olanağı sağlanmıştır. Oyuncular zombileri yaralayarak veya öldürerek puan kazanabilirler ya da parçalanmış pencereleri tamir edebilirler, hangi koltuklara veya kapı Bunker içinde gibi tıkanmaları kaldırmak için başlangıç tabancası daha kullanışlı silahlara erişim sağlamak için kullanılır. Silahlar kimden satın hangi rastgele bir silah verir duvarlara veya Gizli Kasası, üzerinde sıralanıyor. Zombiler sürekli pencereler veya bazı duvar ve giriş elde etmek için ve oyuncu öldürmek kurullarında break; tüm oyuncular oyunun ölmek bitti. Başka bir oyuncu ya da canlandırıyor bir turun sonunda, sadece bir tabanca ile respawn olacak Downed oyuncular devam edebilirsiniz.

19 Mart 2009 tarihinde, Treyarch bir yeni Nazi Zombies seviyesi içeren harita paketi 1 yayımladı. Yeni harita Verrückt, kendisi için "deli" Almanca çağırılır.

İkinci bir harita paketi yeni bir Nazi Zombies seviyesi (aka The Zombie Swamp) Shi No Numa (Türkce: Ölulerin Marsi) hakkı ile Haziran 2009'da cikti. Bu sefer Japonyadan zombiler atak edecek. Yeni bir tane tür geliyor bu seviyede, "Hellhounds".Oyuna en son eklenen paket ise" der riese" adlı ışınlanma özelliği olan bölümdür.

KONUSU

Oyun Makin Adası'nda 17 Ağustos 1942 gecesi başlamaktadır. Er Miller, Japonlar tarafından bir asker arkadaşına işkence edildiğini ardından da infaz edildiğini bizzat izlemektedir. Sıra Miller'a geldiğinde, ekibi tarafından kurtarılır ve tarihte Makin Adası Baskını olarak bilinen taaruza geçerler. Daha sonraki görev ise Amerikalılar'ın Japonların hakimiyeti altındaki Peleliu'ye taarruz'yla iki yıl sonra başlar başlamış olur. Miller, Japon Ha-Gō tanklarını yok etmek amacıyla roket saldırısını başlatır. Görevin sonunda, Çavuş Sullivan'a aniden bir Japon askeri tarafından karnına katana saplanır ve Sullivan orada ölür. Sonraki görev Sullivan'ın ölümüyle onbaşılıktan çavuşluğa terfi eden Roebuck ile Japonların kontrolü altındaki bir havaalanına gitmeleriyle başlar. Miller görev sırasında alev makinesi ve bazooka kullanır.

Daha sonra oyun 17 Eylül 1942 tarihinde Stalingrad Savaşı'nı konu alan SSCB hikâye bölümüne geçiş yapar. Oyuncu karakteri Dimitri Petrenko Almanlar'ın vurduğu asker arkadaşlarının cesetleri arasındadır. Almanlar gittikten sonra, başka birlikten olan Çavuş Reznov ile tanışır. Sovyet ölülerinin arkasında duran Reznov, Dimitri'ye General Amsel'i öldürmek istediğini söyler. Dimitri'nin birkaç Alman askerini ortadan kaldırmasının ardından, bina ve sokakların arasından geçen Reznov'u takip eder ve Amsel'i öldürene kadar önlerine çıkan Almanları nişancı tüfekleri ve makineli tüfekler kullanarak öldürürler; General Amsel öldrüldükten sonra kaçarlar ve nehre dalarlar. Üç yıl sonra Seelow Tepesi Muharebesi (İngilizce: Battle of the Seelow Heights) olarak bilinen Berlin yakınlarında Dimitri'nin terk edilmiş bir evde esir alındığı sırada, Reznov'un Dimitri'yi kurtarıp "kendi toprakları, kendi insanları, kendi kanı" için savaşı kazanacakları demesiyle görev başlamış olur. Dimitri esir olduğu sırada Almanlar'ın bir asker arkadaşına işkence ettiğine şahit olur ve ölen bir "yoldaş"ının tüfeğini almaya çalışır, bunu fark eden bir Alman asker Dimitri'nin yüzüne tekme atar. Tam öldürüleceği anda, Kızıl Ordu terk edilmiş evi basar. Patlamanın ardından içeriye girenlerden biri Çavuş Reznov ve diğeri de sağ kolu Er Chernov 'dur. Reznov ise Dimitri'yi sağ olarak bulmasına çok sevinir. Sovyet bölükleriyle beraber Alman siperlerinden ilerlerken, Dimitri de bir Alman kampına vardıklarında Panzerschrek silahıyla arkadaşlarına yardım eder.

Oyun Amerikalıların adanın daha içlerine doğru sokulduğu Peleliu'ya dönüş yapmaktadır. Miller ve birliği düşman havan topu ekiplerini yok ederek, tanklarını adanın içlerine doğru ilerleyebilmesini sağlamaktadır. Daha sonra denize dayanarak mağaralardaki düşman askerlerini ve Japonların toplarını etkisiz hale getirmişlerdir.

Sonraki görev harekatı Seelow Tepesi Muharebesi'ne geri dönmektedir. Dimitri T-34 tankının kontrol ederek, Alman tanklarının yerlebir ettiği tren istasyonuna Sovyet ordusunun ulaşmasına yardım eder. Dimitri, yanında Reznov ve Sovyet bölükleri, Berlin'e giden bir trene binerler. Vardıkları zaman çekilmekte olan Alman askerleriyle binalarda ve sokaklarda çarpışırlar. Sonraki gün, Dimitri, bir Sovyet arkadaşının geri çekilen Alman askerini infaz ettiğine tanıklık eder. Daha sonra Berlin U-Bahn istasyonu girişine ulaşana kadar sokak ve binalardaki tüm Alman askerlerini temizleyerek devam ederler. Dimitri oradaki Alman askerlerini öldürmesi üzerine komut verilmesi rağmen Dimitri'nin öldüremedikleri Almanları diğer Sovyet askerlerince infaz edilmektedir. U-Bahn istasyonuna giriş yapıp büyük bir su dalgası tüneli basana dek Alman direnişine karşı savaşmaya devam ederler.

Okinawa Muharebesi, oyuncunun bir PBY Catalina uçan teknesinde görev yapan Astsubay Locke'nin kimliğini üstlendiği "Black Cats" adlı görevde takdim edilmiştir. Bulunduğu uçaktan Japon PT Gemilerini ve kargo gemilerini yok eder ve daha sonra saldırıya uğrayan ABD filosuna yardım eder. Diğer ABD uçakları bölgeye gelene kadar Locke Japon PT teknelerine ve kamikaze uçaklarına ateş ederken bir yandan da denize düşmüş Amerikalı denizcileri kurtarır.

Uçak görevinden sonra oyun Miller'a yeniden döner, kendisi ve ekibi valilik tarafından yönetilen Okinawa bölgesine karadan saldırı yapmaktadır. Makinalı tüfeklerle ambarlarda gizlenmiş Japonları ortadan kaldırarak Amerikan tanklarının geçişine olanak sağlarlar. Sonraki görev Shuri Kalesi'ne taaruza geçmeden önce cephanelerini yenilerken pusuya düşmeleriyle başlar. Miller, havan toplarının etrafındaki ve avlulardaki Japonları öldürür. Ya Roebuck ya da Polonsky, oyuncunun yaptıklarına bağlı olarak Japon askerleri tarafından öldürülür. Hayatta kalan Amerikalılar son Japon kontra atağına karşı mücadele verir ve Shuri Kalesi'ni ele geçirirler.

Sondan bir önceki görev Sovyet piyadeleriyle yeniden grup oluşturmak için Reznov'un Dimitri'yi U-Bahn sürükleyerek çıkarmasıyla başlar. Reznov,nihayet Reichstag çekerken dikmek onu Sovyet bayrağı vererek deneyimlerini bir günlük yazma olmuştur Çernov, at enstantane. Onlar Dimitri Flak 88S yok eder ve onlar Reichstag girişinde savunan kalan Alman piyade çıkarıp Reichstag dışında plaza doğru ilerlemek için bir cadde boyunca binalar temizleyin. Onlar Reichstag girerken, onlar koridor, lobi ve ana odasında Alman askerleri öldürmek. Bundan sonra onlar binanın çatısında kalan Alman piyade temizlemek, Dimitri Sovyet bayrağı dikmek yukarı taşır. O yüzden yapmadan önce, yaralı bir Alman askeri bir tabanca ile vuruyor Dimitri yükselir ve. Reznov Dimitri yardımına gelir ve pala ile Alman öldürür. O Dimitri kadar yardımcı olur ve Reichstag üst direği kapalı gamalı haç keser. Sonra Dimitri bitkiler bayrağı, Almanya üzerinden Sovyet zafer sinyalizasyon. Çernov Reichstag dışında canlı canlı yakıldığını. Son bir cutscene detayları Avrupa, Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombalar savaşın sona ermesi ve bir sonucu olarak imzalanan barış anlaşması.