needforgame
efeyigit 23 Aralık 2016 814 görüntüleme 0 yorum

İlk çıktıktan sadece 4 günde tam 40 milyondan fazla indirilen ve genel olarak bakıldığında oyuncular tarafından beğenilen Nintendo firmasının yeni göz bebeği Super Mario Run oyunu, maalesef yapımcı şirketini kurtaracak kadar iş yapmamış. Deyim yerindeyse mobil oyun sektöründe kırılmadık rekor bırakmayan ve ciddi anlamda kendisine kitle oluşturmayı başaran oyunun neden yetersiz kaldığı ise muamma. Zira ünlü mobil veri analiz ve istatistik şirketi olan App Annie, yayımladığı bir raporda oyunun her ne kadar 4 günde 40 milyondan fazla indirilme sayısı olmuş olsa da aslında yapımcı şirketi Nintendo'ya sadece 14 milyon dolar kazandırmış. Geliştirici şirketin kazancının bu kadar düşük olmasından dolayı da Super Mario Run'ı yayımladıktan sonra şirketin genel hisseleri tam olarak %14 değer kaybetmiş. 

Yani herkes oyunun Nintendo'yu kurtardığını düşünse de yaşananlar tam tersi orantıdaymış. İstatistik şirketi App Annie'ye göre ise bunun sebebi, oyun içinde bütün seviyelerin açılması için 9,99$ ücret talep edilmesi. Zira rapora göre ücret vererek oyunun bütün seviyelerini açan kitle sadece oyunu oynayan her 100 kişiden 4 kişiymiş. Bundan dolayı da şirketin hisselerinde büyük oranda düşüş yaşanmış. Ayrıca hisselerin düşmesine sebep olan bir diğer etken ise oyunun App Store'de bazı oyuncuların geri dönüşü olumsuz yönde. 

Ayrıca oyun App Store'de ortalama olarak 2.5 puan almış. Oyuncuların düşük puan vermesinin genel sebebi ise 9,99$ ücretin talep edilmesiymiş. Bakalım Nintendo bu gelişmeden sonra bir değişikliğe gidip oyunu tamamen ücretsiz yapacak mı bekleyip göreceğiz.

Super Mario Run Nintendo'yu kurtaramadı