needforgame

Far Cry 3

Far Cry 3

Far Cry 3, Ubisoft Montreal'in Ubisoft Massive, Ubisoft Red Storm ve Ubisoft Shangai stüdyolarıyla birlikte geliştirdiği Ubisoft'un yayımladığı açık dünya birinci şahıs nişancı video oyunudur. Seri olarak 2008 yapımı Far Cry 2'nin devam oyunudur.Fakat iki oyun senaryo olarak birbirinden bağımsızdır.Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 için çıkarılmıştır.

30 Nisan 2013 tarihinde, mevcut oyundan oldukça farklı bir genişleme paketi olan Far Cry 3: Blood Dragon yayınlandı.

Geliştirici : Ubisoft Montreal
Yayıncı : Ubisoft
Platformlar : Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360
Çıkış Tarihi : 30 Kasım 2012
Minimum Sistem Gereksinimleri : İşlemci: Intel Core 2 Duo E6700 @ 2.66 GHz / AMD Athlon 64 X2 6000 @ 3.0 GHz
İşletim Sistemi: Win XP & Win Vista ( Service Pack 2 ) – Win 7 & Win 8 ( Service Pack 1 )
RAM: XP 2 GB – Diğerleri 4 GB
Ekran Kartı: (Nvidia GTX8800 / (AMD) AMD Radeon HD2900) 512 MB ve Shader Model 4.0
Gerekli Boş Alan: 16 GB
Direct X 9
Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri : İşlemci: Intel Core i3-530 @ 2.9 GHz / AMD Phenom II X2 @ 3.1 GH
İşletim Sistemi: Win XP & Win Vista ( Service Pack 2 ) – Win 7 & Win 8 ( Service Pack 1 )
RAM: 4 GB
Ekran Kartı: (Nvidia GTX480 / (AMD) AMD Radeon HD5770) 1 GB  ve Shader Model 5.0
Gerekli Boş Alan: 16 GB
Direct X 9
Far Cry 3

Oynanış

Far Cry 3 açık dünya oynanışına sahip bir birinci şahıs nişancı olmasının yanı sıra içerisinde RYO elementleri de içerir (tecrübe puanları, yetenek ağaçları, zanaat sistemi gibi). Oyuncular tercihlerine göre etrafta objelerin arkalarına saklanabilir, etrafından dolaşıp düşmanlarını gizlice öldürebilir veya yoğun çatışmaya girebilirler. Tropikal bir adada geçen oyunda oyuncuların tek düşmanı insanlar değil. Oyun haritasının belli alanlarına dağılmış vahşi hayvanlarla da başa çıkmak zorunda kalacaksınız. Bekçi köpekleri, kaplanlar, ayılar, leoparlar, köpek balıkları vb. ile de oyunda karşılaşabileceksiniz. Ayrıca oyunda eşya yapımı ve geliştirmesi için domuz, koyun, keçi vb. hayvanları da öldürüp derilerini toplayacaksınız. Bunun yanında sağlık, avcılık, konsantre vb. arttırıcı aşılar elde etmek için adanın belli yerlerine dağılmış bitkileri de toplayacaksınız.Ayrıca oyunun multiplayer bölümünde çeşitli haritalarda farklı oyuncularla savaşıp seviye atlayabileceksiniz.Seviye atladıkça da çeşitli silahları ve silah modlarını kullanma hakkınız olacak.

Özet

Oyun, Jason Brody ve yakın arkadaşlarının Bangkok tatilinde skydiving yaparken korsan istilasındaki bir adaya düşmesiyle başlar. Vaas adında psikopat bir korsan reisi tarafından tutsak edilirler. Vaas ailelerinden fidye koparıp onları köle olarak satmayı planlamaktadır. Jason abisi Grant'in yardımıyla kaçma girişiminde bulunur, fakat abisi ve arkadaşlarından biri, Vincent Salas, öldürülür. Jason, korsanların faaliyetlerinden zarar gören adanın yerli halkı Rakyatlardan biri olan Dennis tarafından kurtarılır. Dennis, Jason'daki potansiyelin farkındadır. Onu savaşçı olarak tanımlar ve yeteneklerine erişmesi için ona özel dövmeler verir. Cesaretine hayran kalan Rakyat kabilesi, bir yabancı olmasına rağmen onun kutsal tapınaklarına girmesine izin verir, ve kabilenin dişi lideri Citra onu kabileye dahil eder. Bir yandan arkadaşlarını kurtarmak için görevden göreve koşan Jason, diğer yandan ada halkının adayı geri almasına ve yerli ilaçları konusunda uzman olan Dr. Earnhardt'a yardım etmektedir. Bütün macera boyunca Jason, Rakyat halkının saygı duyduğu olgun bir savaşçıya dönüşür. Arkadaşları ise Citra ve Rakyat halkıyla adada kalmayı tasarlayan Jason'ın bu fikrinden ve katile dönüşmesinden rahatsızlık duyar.

Uzun bir takibin ardından Vaas'ı öldürdükten sonra, Jason, Vaas'ın patronu Hoyt Volker yönetiminde olan güneydeki adaya hareket eder. Citra'ya, kardeşine ve ada halkına yaptıklarından ötürü Hoyt'u öldüreceğine dair söz verir. Hoyt'u öldürüp kardeşi Riley'i kurtardıktan sonra Dr. Earnhardt'a geri döner. Geldiğinde doktor ölmek üzeredir, ölmeden önce Jason'a arkadaşlarını kurtarmaya çalıştığını fakat Citra'nın savaşçılarının onları tapınağa götürdüğünü söyler. Tapınağa geri dönen Jason, Citra'nın tutsak ettiği arkadaşlarını bulur. Bir çeşit halüsinasyondan sonra, Jason'a (oyuncuya) iki seçenek kalır: Ya arkadaşlarını infaz edip Citra'yla adada kalacaktır ya da arkadaşlarını kurtarıp adadan ayrılacaktır...